V kaleidoskope vinárskej kultúry možno nájsť nespočetné množstvo paliet fárb, od fialovej cez oranžovú až po zelenú a zlatistú. Na zjednodušenie rozdelenia sa ako vodítko používajú tri hlavné kategórie: červené víno, biele víno a ružové víno. Ale aj tu existuje široké spektrum v rámci každej oblasti.
V pestovateľských oblastiach, ktoré sú známe bielym vínom, je v čase zberu veľmi pestrý obraz žltého, zlatistého, zelenkavého a niekedy až sivého hrozna. Vinári čakajú na správny okamih dokonalej zrelosti, kým hrozno vylisujú a nakoniec spracujú na biele víno.
Odborníci na víno oceňujú pre svieže biele vína s lichotivou kyselinkou oblasti s chladnejšou klímou a pár hodinami slnečného svitu, zatiaľ čo v teplých oblastiach, ako je Rueda, sa vyrábajú šťavnaté vína s jemným ovocím. Ale aj tu si vinohradníci na celom svete už dávno uvedomujú, že môžu výrazne ovplyvniť chuť a štýl svojich ľahkých vín. Začína sa to pestovaním a výberom odrôd vo vinohrade a končí kvasením a zrením vín vo vínnej pivnici.
Biele vína sa podobne ako červené vína prezentujú suchými, polosuchými, polosladkými a sladkými chuťovými profilmi. Čím skôr vinohradníci ukončia, alebo prerušia alkoholové kvasenie, tým sladšie chutí biele víno v pohári.
Sušenie bieleho hrozna pred kvasením je tiež obľúbenou metódou, ako dodať bielym vínam zvláštnu sladkosť. Vidno to predovšetkým pri sherry, ktorého hrozno najprv schne na trstinových rohožiach na horúcom andalúzskom slnku. Za úžasnú sladkosť v bielom víne môže aj ušľachtilá hniloba, ktorá postihuje hrozno, ktoré už dobre dozrieva.
Ktoré biele odrody hrozna svet miluje?
Väčšinu vinárskych krajín možno rozdeliť na krajiny s bielym, alebo červeným vínom na základe zoznamu odrôd hrozna, ktoré pestujú.
Najmä Nemecko, Švajčiarsko a Rakúsko s viac ako päťdesiatimi percentami bieleho viniča na celkovej ploche vinohradov sú známe svojimi ľahkými vínami.
Biele víno dominuje aj v severnom Francúzsku s vinohradníckymi oblasťami ako Champagne, Loire a Alsasko. V Champagne používajú vinári víno vyrobené z bieleho a červeného hrozna ako základné víno pre svoje šampanské. Biele víno tiež kladie základ pre šumivý pôžitok vínam z Loiry a Alsaska.
Biele víno sa považuje za zvláštnosť v krajine červených vín v Španielsku, pretože odrody viniča Airén a Verdejo tu zohrávajú dôležitú úlohu aj napriek známym konkurentom ako Tempranillo a Garnacha.
Talianski vinohradníci zasa dávajú rovnaký priestor bielym ako aj červeným vínam. Lugana z pohraničnej oblasti medzi Benátskom a Lombardskom sa považuje za špeciálny melír so svetlou farbou.
Skutočnosť, že španielsky Airén s približne 308 000 hektármi viníc patrí medzi najbežnejšie biele vína na svete, môže nejedného znalca prekvapiť. K nej sa pripája Trebbiano s takmer 223 000 hektármi, kým na jej miesto príde slávne Chardonnay so 175 000 hektármi. Tieto tri biele viniče tvoria triumvirát pestovania bieleho vína, ale vedú aj dlhý zoznam nemenej dôležitých odrôd.
Biele víno k jedlu
Biele víno sa tiež ukazuje ako všestranný spoločník v spojení s jedlom. Ovocné a chutné sa hodí k jedlám z čerstvej zeleniny a k cestovinám. Znalci podávajú polosuché a suché biele vína s rybami, hydinou alebo jemným syrom.
K jedlám s pomerne kyslou chuťou, ako sú šaláty s octom, by hostiteľ nemal voliť príliš kyslé biele víno, pretože potom sa kyslý charakter oboch zložiek znásobuje. Pri sladkých dezertoch je však vítané rovnako sladké biele víno.