Milovníci vína vedia, že niektoré kvapky tohto nápoja nie sú určené na rýchly pôžitok. Sú vína, ktoré majú potenciál dozrievania. To znamená, že potrebujú určitý čas, aby sa rozvinuli a dozreli vo fľaši. Čo však robiť s takou fľašou vína ak nemáte vlastnú vinnú pivnicu?
Skladovanie v skrini na víno
V zásade je pri skladovaní vína ideálne chladné a relatívne vlhké prostredie. Teploty medzi desiatimi a dvanástimi stupňami Celzia a vlhkosť okolo päťdesiat percent prispievaju k tomu, aby víno vo fľaši príliš rýchlo nestárlo a zachovalo si kvalitu. Ak nemáte vinnú pivnicu, môžete si toto prostredie jednoducho vytvoriť pomocou chladiacej skrine na víno s reguláciou teploty.
Existuje množstvo modelov chladničiek pre malé aj veľké potreby, ktoré sú ideálne na skladovanie kvalitných vín na dlhé roky. V skrini s reguláciou teploty majú fľaše vína nielen dokonalú teplotu a úroveň vlhkosti, ale tiež zostávajú chránené pred účinkami svetla a možno ich skladovať vodorovne. S modernými zariadeniami je tiež možné prispôsobiť parametre prostredia plánovanému času skladovania, aby ste si vopred naplánovali ideálny pôžitok.
Skrine na víno majú samozrejme svoju cenu a spôsobujú aj energetické náklady. Pre ambicióznych fajnšmekrov, ktorí nemajú prístup do vinnej pivnice a chcú skladovať veľmi kvalitné vína, však existuje sotva niečo lepšie.
Skladovanie bez skrine na víno a podobne – je to možné?
Neskladovať víno vo vinnej pivnici alebo v skrini na víno? To môže fungovať, ale vyžaduje si to určité plánovanie. V tomto prípade je obzvlášť dôležité nájsť miesto, ktoré sa čo najviac približuje ideálnym skladovacím podmienkam. Vo vnútri domu sú to zvyčajne nevykurované miestnosti, ako sú sklady alebo technické miestnosti. Víno nie je vhodné skladovať pod strechou, keďže teploty tu v letných mesiacoch prudko stúpajú, a aj v iných ročných obdobiach môžu vykazovať výrazné výkyvy teploty. Výrazné teplotné rozdiely spôsobujú, že víno začne oveľa rýchlejšie stárnúť.
Miestnosť, v ktorej sa má víno skladovať, musí mať preto čo najkonštantnejšiu teplotu. Ak nemáte pivnicu alebo komoru, môžete využiť aj málo vykurovanú spálňu, pokiaľ nie je pod strechou a ponúka dostatok miesta na uskladnenie. Svetlo je ďalším bodom, ktorý by sa mal určite zvážiť. Ak je víno pravidelne vystavované slnečnému žiareniu, oveľa rýchlejšie stráca na kvalite. Ultrafialové lúče ničia triesloviny. V bezpečí pred slnečným žiarením nie sú ani kvapky v tmavých fľaštičkách, aj keď sklo dokáže UV žiarenie blokovať. Aj preto by sa víno nemalo skladovať v blízkosti veľkých okien.
Otázka vlhkosti je pri skladovaní vína v byte trochu komplikovaná, no nie je prekážkou. Vína, ktoré by sa nemali uchovávať dlhšie ako rok, tento čas bez problémov znesú pri vlhkosti okolo tridsať až štyridsať percent. Ak sa však víno skladuje niekoľko rokov, vlhkosť by mala byť aspoň päťdesiat percent. Nedostatok vlhkosti vedie k vysušeniu korku. Príliš vysoká vlhkosť vytvára kondenzáciu a vedie k tvorbe pliesní. Hodnoty je možné ľahko skontrolovať pomocou vhodného meracieho zariadenia.
Posledný bod: skladovanie vína vo vnútri v byte zahŕňa riziko preniknutia cudzích pachov do fľaše cez korok. Miesta, kde sú silné pachy – napríklad benzín v garáži, jedlo v kuchyni alebo prací prášok v pivnici – sú preto mimoriadne nevhodné na bezpečné uskladnenie vína. Preto by sa vína mali vždy vyberať z prepraviek alebo kartónov, v ktorých boli zakúpené alebo odoslané.